Commitees

Program Committee
James Dufty (chair) - U. S. Department of State & University of Florida
Michael Bonitz - University Kiel
Gilles Chabrier - École Normale Supérieure de Lyon
Vladimir Filinov - RAS/Institute of High Energy Density,Moscow
Gabor Kalman - Boston College
Michael Murillo - Los Alamos National Laboratory
David Neilson - University of Camerino & NEST, Pisa
Gaetano Senatore - University of Trieste & Democritos INFM-CNR

International Advisory Board
Kenneth Golden (chair) - University of Vermont
Angel Alastuey - École Normale Supérieure de Lyon
Neil W. Ashcroft - Cornell University
John Bollinger-National Institute Standards & Technology,Boulder
Michael Bonitz- University Kiel
Robert Cauble - Lawrence Livermore National Laboratory
David M. Ceperley - University of Illinois at Urbana-Champaign
Gilles Chabrier - École Normale Supérieure de Lyon
Jean Clerouin - Commissariat à l'Énergie Atomique
Alan DeSilva - University of Maryland
Claude Deutsch - Université Paris
Hugh DeWitt - Lawrence Livermore National Laboratory
Zoltan Donko - Hungarian Academy of Sciences
Dan Dubin - University of California, San Diego
James Dufty - U. S. Department of State
Werner Ebeling - Humboldt University, Berlin
Vladimir Filinov - Institute for High Energy Densities, Moscow
Michael Fisher - University of Maryland
Vladimir Fortov - Russian Academy of Sciences
Jean-Pierre Hansen - University of Cambridge
Ulrich Heinz - Ohio State University
Friedrich Hensel - Philipps-Universität Marburg
Gabor Kalman - Boston College
Hartmut Lowen - Heinrich-Heine-Universität Düesseldorf
Yuri Lozovik - Russian Academy of Sciences
Yitzhak Maron - Weizmann Institute of Science
Gregor Morfill - Max-Planck-Institute for Extraterrestrial Physics
Michael Murillo - Los Alamos National Laboratory
David Neilson - University of Camerino & NEST, SNS Pisa
Francois Peeters - University of Antwerp
Vittorio Pellegrini - Scuola Normale Superiore di Pisa
David Pines - Institute for Complex Adaptive Matter
Rudolph Podgornik - National Institute of Health & University of Ljubljana
Gerd Roepke - Universität Rostock
Marlene Rosenberg - University of California, San Diego
Sankar das Sarma - University of Maryland
Manfred Schlanges - Universität Griefswal
Gaetano Senatore - University of Trieste & Democritos INFM-CNR
Hiroo Totsuji - Okayama University
Xiaogang Wang - Peking University

Organising Committee
David Neilson (co-chair) - University of Camerino & NEST, Pisa
Gaetano Senatore (co-chair) - University of Trieste & Democritos INFM-CNR
Stefania De Palo - Democritos INFM-CNR, Trieste
Vittorio Pellegrini - Scuola Normale Superiore di Pisa
Andrea Perali - University of Camerino
Pierbiagio Pieri - University of Camerino